Podľa článku Denníka N za väčšinu nežiaducich účinkov očkovania nemôže vakcína proti covidu, ale nocebo
Nadpis je zavádzajúci a sám osebe bez ďalšieho informačného rozvoja by bol nepravdivý. V texte článku sa dozviete, rovnako ako v citovanej štúdii, že sa o tzv. nocebo efekte bavíme len výlučne pri tzv. systemic adverse events (t.j. zásadne nejde o vážne vedľajšie účinky, resp. smrť). V tomto ohľade článok mal zrejme autor ambíciu tému vedľajších účinkov zľahčiť a je určená pre tzv. povrchných čitateľov nadpisov.
Napríklad myokarditídu, perikarditídu, Guillen-Barrého syndróm, roztrúsenú sklerózu a pod. si neprivodíte zlým psychologickým rozpoložením v rámci klinického testovania.
Áno, odvolávať sa na psychické rozpoloženie v klinickom testovaní je fajn, pretože účastníci experimentu vedia, že môžu byť v skupine s ramenom placebo, prípadne v skupine s reálne podaným liečivom. Tu potom dochádza naozaj často aj k pôsobeniu psychiky, keďže si účastník pokusu rizika vedomý je a nevie, či dostal účinnú látku a či mu testovaná látka nepoškodí zdravie v neočakávanom rozsahu.
Avšak porovnávať tento stav so situáciou, keď sa ľuďom, ktorí sú súčasťou klinických skúšok nehovorí, že sú súčasťou prebiehajúcehi experimentu, je holý nezmysel. Tu totiž ľudia nemajú prečo pociťovať napätie a zažívať psychicky ovplyvnený vznik vedľajších účinkov, lebo informácia o experimente je všeobecne potlačená. Ľudia sú teda v pokoji až do vzniku vedľajších účinkov v kauzalite s podanou účinnou látkou, ktoré nemôžu byť logicky vyvolané nocebo efektom.
Článok teda nemá vo vzťahu k vedľajším účinkom výraznejšiu výpovednú hodnotu. Nevidíme dôvod, aby sa kvôli nemu rozpútavali vášne, resp. seriózne diskusie. Že niekoho bolí rameno po vpichu ihly alebo má teplotu 37,2 nie je téma, ktorá má vyvolávať búrlivé diskusie. Najmä nie v stave vedeckého poznania, kedy už vieme s istotou, že exprimovaný S proteín z mRNA vakcín neostáva v mieste vpichu, je toxický, viaže sa na ACE-2 receptory vnútorných stien ciev a spôsobuje zápaly (indikované ako zápalovo-trombotické ochorenie covid-19), prestupuje hemato-encefalickú membránu, dochádza pri jeho pôsobení k skríženým imunologickým reakciám (pathogenic priming) a mnoho ďalších.
Toto je nádherný článok, pri ktorom viete zistiť, či máte rozvinutý potenciál kritického myslenia. Manipulácia informáciou o kvantite na úkor kvalitatívej informácie. V tom je skrytá pointa nadpisu.
Nuž, ako sa hovorí v tejto dobe: s bohom v tejto dobe veľmi rátať nemôžete, avšak je pravdepodobné, že Boh ráta s Vami.
My sa neznižujeme k úbohým pečiatkam „Hoax“, nepoužívame ani označenie dezinformácia alebo chybný kontext. Je skôr smutné, že v dobe určitej úrovne vedeckého poznania sa niekto stále snaží o zľahčovanie situácie. Tu totiž už nejde o fazuľky, ale o ľudské zdravie. Zakončíme bez súvisu obľúbeným sloganom jedného pána odborníka s ruským priezviskom, ktorý podľa početnosti statusov je viac za PC ako pri pacientovi: „a čo svedomie“?
Kvalifikácia autora článku (link TU a TU). Filozofia a biológia často nejdú dohromady. Niekedy to narobí viac škody, ako úžitku. Avšak treba jedným dychom dodať, že filozofia je krásna kvalifikácia, správne smerované filozofovanie môže byť základom nádherných vedeckých objavov. Aj v tomto období.