EÚ už otvorene o plnej federalizácii
Federalizácia by to bola zjavne na americký spôsob. Spojené štáty európske.
Christine Lagardová to pomerne otvorene naznačila vo svojej reči za Európsku centrálnu banku v Paríži dňa 18.11.2024 (príhovor je TU).
Ale zjednoduším to. Lagardová povedala v podstate toto:
- Európa nie je jednotná.
- Európa je na mizine.
- Európa nedokáže v budúcnosti garantovať sociálnu štátnu politiku (ešte stále si nemyslíte, že ďalšia už ohlásená konsolidácia nepoškuľuje po vašich dôchodkoch a hlavne druhom pilieri?).
- Európa nedokáže financovať nezmysly typu boj proti klimatickým zmenám. Nevyjde ani na ochranu životného prostredia a spoločnú obranu. Ibažeby štáty stratili úplne svoju suverenitu, ktorú kvôli sekundárnej legislatíve EÚ a výmáhaním skrz Súdny dvor EÚ mimochodom už aj tak nemajú. Chystá sa federalizácia EÚ aj oficiálne? Lagarde to naznačuje na viacerých miestach.
- Európa stratila kvôli agendám uvedeným v bode 3 technologické výhody a produktivitu. Produktivitu chce dobehnúť použitím umelej inteligencie. Pritom dosiahne tak akurát prehĺbenie stagflácie (strata pracovných miest, nezvýšenie produktivity, prehĺbenie recesie pre agresívne postoje a nelogickú, nazvime to mierne, xenofóbiu).
Čo sa stane? Pokúsia sa o pritiahnutie skrutky. Nevyjde to. Nemôže. Už rozumiete tým plagátom za minulej vlády s heslami “Citím sa ako Európan”, “občan EÚ” a podobným nezmyslom? Je to formátovanie disku pred úplnou federalizáciou.
Európska únia má odhadom tak ešte 4-5 rokov existencie. Aby to pochopili aj extrémni nadšenci spoločného projektu: To nie je moje želanie, tak čítam kroky nikým nevolených zástupcov z Bruselu. Nemožno sa tváriť formálne ako demokracia a fakticky byť plutokraciou. Nemožno sa tváriť, že sme okopírovali americký model a pritom celý projekt eura je jeden ekonomický nezmysel, ktorý nemá šancu na prežitie.
Euro nie je ako dolár. Jednotlivé štáty vydávajú svoje vlastné dlhopisy, nie ako napríklad v SŠA, tam sa vydávajú federálne. Tu je to jeden veľký bublajúci ekonomický kotol. Konsolidácie jednotlivých členských štátov sa preto musia dozerať z centra a upratávať, aby to neohrozilo základný plán: úplnú federalizáciu. Preto tie výčitky z ECB k novej transakčnej dani (čo inak je naozaj nezmysel, lebo my o.i. nemáme forint ako Maďari) a napríklad aj k zakotveniu práva na hotovosť v ústave (na čo ECB našla liek v podobe premenovania pripravovanej digitálnej meny na digitálnu hotovosť).
Ak predošlý odsek prečíta trikrát po sebe náš aktuálny minister financií, musí pochopiť, že ak sa vynorí akákoľvek potreba konsolidácie v SR, doslova akákoľvek, EÚ vybaví, aby nám rejting v agentúrach neklesol príliš nízko. Inak by bol problém s ďalšími krokmi federalizácie. A ohrozovalo by to projekt eura, ktorý je postavený na hlinených nohách a závisí od stavu každej ekonomiky v menovej únii. Preto netreba cestovať do Washingtonu s opatreniami a modliť sa za rejtingy a úrokovú sadzbu úverov. Toto je v prvom rade problém Bruselu a projektu eura.
Nepochopením predošlých viet a nedostatkom odvahy a nadhľadu pri konsolidácii sa obyvatelia SR budúci rok dostanú do takých ekonomických problémov, aké ešte v krátkej histórii SR nezažili. A podľa mňa si ich ani nevedia predstaviť a čakajú, čo bude.
Noví robia presne to, čo sme kritizovali na starých. Obyvateľom dotovať energie, aby nešli do ulíc, ale firmy nechať padnúť. A keď dotovaní prídu o prácu, už tu bude iná vláda. Pridať dôchodcom aj keby traktory padali. Lebo sa sľúbilo. Ale že dôchodcovia to minú na nákupoch v Maďarsku, to poteší len Maďarov. Na rok alebo dva už nebude ani na tých dôchodcov.
Pritom to mohlo byť všetko inak. Pán minister, pán predseda vlády, ak toto čítate, už nielen maďarský zázrak, ale aj údajne budúci americký zázrak (podľa slov Trumpa) bude spočívať v minimalizácii (zrušení) dane z príjmov. Trump to samozrejme zabije inde. Jeho kameň úrazu sú a budú clá. Na radosť Číny. Ale to už je iný príbeh. Tie clá sa premietnu do cien, pokiaľ sa SŠA nepodarí dostať výrobcov späť do ich krajiny.
Neviem, ako to napísať, aby to bolo čo najjednoduchšie a najzrozumiteľnejšie. Premeňte štátny dlh na ekvitu. Investujte doma. Zakážte sekundárny predaj dlhopisov (ktoré “akože” vydávate pre občanov) do zahraničia. Obmedzte ďalšie zadlžovanie akonáhle to bude možné. Odpojte slovenskú oligarchiu od zdrojov zo štátneho rozpočtu. Už to neviem jednoduchšie. A vy si stále idete svoje a nebude sa to dať opraviť.
Je to zámer alebo neschopnosť? Ja to neviem. Vy áno?