Ako ďalej, slovenská ekonomika?
Národná banka Slovenska vydala tzv. Správu o finančnej stabilite. V podstate si úlohu splnila. Snaží sa neprehlbovať paniku a vydať aspoň veľmi slabý signál: Aha, potápame sa, máme pokazené kormidlo, nie je palivo, ale máme jedno funkčné čerpadlo, ktoré chvíľu vydrží. Asi toľko k tej správe. Guvernér urobil z hľadiska jemnosti vyjadrenia, čo mohol, a pritom nemusel manipulovať s dátami (zdroj TU). Záchranu vidí v tom, že oceán pod loďou vyschne.
Aktuálne najpodstatnejším faktorom, ktorý tlačí na mieru inflácie v EÚ a SŠA smerom nahor, je hrozba veľkej vojny. Hrozba vojny vplýva na správanie sa bežného spotrebiteľa najviac, ide totiž o významný faktor v tvorbe úspor a v obmedzení míňania. Neistota znamená sporenie, aj keď nie je z čoho. Preto vravím, že rozumiem, prečo sa guvernér NBS vyjadril, ako sa vyjadril. Opatrne s náznakmi oživenia. Aj keď dáta skôr hovoria o inom smerovaní.
Tento článok má za cieľ ukázať, že médiá štandardne ukazujú udalosti v subjektívnom svetle. Svet médií je tvorený ich ideologickým náklonom a sponzorskou peňaženkou. Ekonomika ako celok nemá vlastnú emóciu, nemá dôvod klamať. Je zložená z miliárd subjektívnych názorov všetkých participujúcich subjektov, a preto je najobjektívnejším kritériom merania zo všetkých.
Ekonomika je jediný dôveryhodný zdroj informácií. Je to jediný fact check. Ostatné je ideologický balast.
Keďže to opakujem stále dokola, asi bude treba ukázať dáta.
Toto je tabuľka výnosov z 10-ročných dlhopisov SR.
Dobre si všimnite moment, kedy úroky vystrelili nahor. Tieto údaje priamo korelujú s výrokmi slovenských politikov k podpore konfliktu na Ukrajine a stúpa nahor vždy ďalšou eskaláciou zo strany SR. Situácia sa výrazne upokojuje vyjadreniami novej vlády SR po voľbách 2023 o potrebe mieru a uistení, že SR sa bude správať inak, ako zvyšok EÚ.
Väčší pokles sme však nakoniec nezaznamenali z dôvodu, že SR navonok prezentuje mier a nevyvážanie zbraní, ale faktické kroky nesúladia s výrokmi. A trhy to pomerne rýchlo prekukli, vnímajú a reagujú.
AK chcete vidieť, čo stvárajú trhy v SŠA v medziobdobí po zvolení Trumpa, nech sa páči. V podstate tiež len reagujú na vojnychtivé kroky neokonov. Aha.
Krásne vidno trend stúpania až do ohlásenia zastavenia podpory Ukrajine v štvrtom kvartále 2023, následne ďalší nárast z dôvodu opätovnej zmeny kurzu, potom pokles s nomináciou Kamaly, ktorá nemala nikdy reálne šance na úspech a po voľbách besnenie neokonov a krivka nahor, ktorú na chvíľu zastavuje “Orešnik”. Z najnovších vyjadrení neokonov, Britov a Francúzov však vieme, že to nateraz stačiť nebude. Oni totiž ten Orešnik považujú za experimentálny a myslia si preto, že ich majú Rusi málo. Ak teda bude pokračovať blok SŠA-EÚ v eskalácii a robiť všetko preto, aby Rusi do inaugurácie Trumpa konečne trafili niečo, čo patrí NATO a poslúži na aktiváciu článku o kolektívnej obrane, trhy budú reagovať zvyšovaním úrokových sadzieb.
Vojna a mier. O tom je v podstate DNES cena obsluhy dlhu.
Do toho všetkého avizuje Trump colnú vojnu s Čínou, Mexikom a Kanadou. Takže Američania si užijú poriadnu recesiu. A celý svet ekonomickú depresiu. Už teraz ju môžete nazvať Trumpova depresia (na štýl rokov 1929-1939). Plán Trumpa je zrejme pokus o návrat výroby do SŠA a protekcionizmus pokiaľ ide o americkú výrobu, ale clami to nedosiahne. Nepozerá totiž na ekonomiku s nadhľadom a v globále. Na bankrotového mága je to pramálo. Očakávania boli asi väčšie. Je proti jednej vojne s americkou účasťou, ale to je málo. Ekonomika a jej subjekty si nájdu iné cestičky a clá sa prenesú iba do cien a v konečnom dôsledku na peňaženku amerického spotrebiteľa. Trump iba pomôže Číne, aby sa stala ekonomickým centrom v oveľa skoršom čase. Navyše, Čína ukázala, v čom je jej sila. Vydala dlhopisy denominované v USD v Saudskej Arábii. Málokto si uvedomuje, čo to znamená. Je to ekonomická zbraň, ktorú Trump asi nateraz vôbec nevníma. A veľmi efektívna zbraň.
A nakoniec si dáme Nemcov, od ktorých závisí v podstate celá EÚ. Ak ste došli až potiaľ, tabuľku prečítate aj sami.
Ak tam vidíte Scholza a jeho vyjadrenia k Taurusu a okamžitý trend v prospech Nemecka, už to čítať viete.
A SR? Tá je nateraz strestaná za populizmus. Za politiku štyroch svetových strán, ktorá znamená púhy oportunizmus. Ale ak by došlo k súladu medzi činmi a slovami, vyzeralo by to hneď inak.
A na úplný záver si dáme meď. Meď vs zlato je historicky najlepší a overený ukazovateľ strachu z vojny alebo inej globálnej hrozby. Všimnite si začiatok kovidu, keď sa ešte nevedelo, čo sa bude diať a následne postupne klesajúci trend a hrozba svetovej vojny tak, ako ho vníma väčšina populácie a trhov.