Čo je nové?
- V SŠA padla veľká banka. Nebolo by na tom nič zvláštne, americký Fond na ochranu vkladov (FDIC) riešil za posledné obdobie 12 podobných prípadov. Avšak…
Keby to však nebola neobyčajne dôležitá banka. Sillicon Valley Bank (SVB). 15.-18. najväčšia banka SŠA. V roku 2008 padli Lehman Brothers a spustili reťazovú reakciu bankrotov, ktoré vyústili do vážnej ekonomickej krízy. Vtedy šlo o cca 300 miliárd dolárov. Pri SVB ide o asi o niečo viac ako 200 miliárd. Či to bude dosť na tzv. snehovú guľu, uvidíme najbližší týždeň. Pár spoločností už krach oznámilo. Bežní ľudia sú v SŠA chránení do výšky štvrť milióna USD na osobu. Táto banka však nebude o bežných ľuďoch a preto aj paralela s Lehmanom môže byť namieste.
SVB bude mať od pondelka 13-teho bez najmenšej pochyby na svedomí množstvo ďalších obetí, najmä v oblasti špekulatívneho kapitálu a investícií do start-upov. To všetko je už známe. Čo však známe z bývalého mainstreamu nie je, je to, že ide o významnú banku financujúcu zelené projekty, najmä fotovoltické elektrárne. Keď to praskne, Gréta bude zúriť. Na Vianoce dostane uhlie. A okrem toho sú tu tzv. hypotekárne ABS. A tie sa pri dátach z SVB ukazujú na vážny problém celého amerického trhu s hypotékami. Vyzerá to na čoskoré prasknutie (aj) hypotekárnej bubliny.
Pani Yellenová mala ťažký pracovný víkend. Už len kvôli tomu, že za pádom stojí obyčajné, pomerne bežné odporúčanie fondu Petra Thiela, aby jeho klienti začali s výberom, resp. presunom svojich vkladov do iných bánk kvôli nepriaznivým ekonomickým dátam. Uposlúchnutie tejto výzvy znamenalo panické výbery, čo spôsobilo situáciu, ktorá sa volá “bank run”. Keďže každá moderná banka v istom ohľade vykazuje charakteristiky Ponziho schémy, SVB zo dňa na deň kľakla na základe jednej poplašnej správy. Pani Yellenová si uvedomila, že toto je vážny problém a takto sa dá položiť väčšina amerických (a aj európskych bánk) a vyvolať reťazovú reakciu. Zatiaľ padli akcie mnohých iných bánk o niekoľko percent, najhoršie na tom bola First Republic Bank v San Franciscu, kde pri náhlom poklese akcií o cca 16 percent do jej sídla okamžite naklusali auditori FDIC a strávili v nej pomerne dlhú dobu (asi bolo čo riešiť). FRB sa zrejme posledný čas venovala namiesto “bankovaniu” problémom rodovej rovnosti medzi zamestnancami a téme LPGTDI. Niečo podobné, ako keď istý lekár južne od Žiliny, čo mal liečiť kovid a verejne sa k tomu vyjadroval v mediách bývalého hlavného prúdu, bol konfrontovaný s faktom, že v čase, keď mal byť v službe, obhospodaroval namiesto živých pacientov neživé fejsbúkové online prostredie.
Pondelok ukáže viac. O to je to horšie pre Európu, keďže moloch Credit Suisse odkladá zverejnenie výročnej správy, všetci z branže vedia, že sa potýka s vážnymi problémami a čo je najhoršie, na túto banku je naviazaná veľká clearingová spoločnosť. T.j. pri jej krachu by bolo o reťazovú reakciu, akú ešte svet nevidel, zaručene postarané.
2. V Amerike ostaneme. Dejú sa tam zaujímavé odhalenia okolo kovidu. Pre bežného “dezoláta” nič, čo by nevedel už minimálne rok a pol.
Dr. Robert Redfield, bývalý šéf CDC, oficiálne vypovedal pred komisiou zaoberajúcou sa kovidom, že SARS-CoV-2 pochádza z laboratória, bol financovaný z rozpočtu amerického Ministerstva obrany a je výsledkom tzv. gain-of-function. Inými slovami, je biologickou zbraňou podľa legislatívy platnej na území SŠA. Časť videa TU.
A teraz je čas sa vrátiť k dokumentu, ktorý má k dispozícii na základe našej spoločnej medzinárodnej aktivity aj Medzinárodný súd v Haagu a napriek tomu ostáva ticho. Spojené štáty 12. novembra 2019 (cca 7 týždňov pred objavením sa prvého prípadu SARS-CoV-2) zaplatilo cca 400.000 USD prevádzkovateľom laboratória na Ukrajine (podobnosť krajiny s aktuálnym dianím je čisto náhodná) za správu z výsledku skúmania ochorenia covid-19. Neuveriteľné, že? Link na video, kde o tom hovorí Dr. Fleming, TU.
3. Ešte spomienková informácia. Spoločnosť Pfizer je rekordmanom v pokutách za podvody pri reklame na svoje produkty. Prikladáme link na oficiálnu tlačovú správu amerického Department of Justice, ktorá informuje, že Pfizer v civilnom aj trestnom konaní zaplatil súhrn pokút za podvodný marketing svojich produktov (TU). Časť tlačovej správy sa venuje aj úmyselnému zavádzaniu liekovej agentúry FDA pri povoľovacom procese liečív. Šlo len o 2,3 miliardy amerických dolárov. Jedno väčšie prasiatko s úsporami.
Ak podvodníka potrestáte iba pokutou, objaví sa zas. Tentokrát už pokutu zohľadní priamo v biznis pláne. A urobí to v štýle, akoby to malo byť naposledy. Ako by povedal Poirot: Je suis desolé.
4. Pán GP Žilinka by mohol zbystriť aj pri poslednej štatistike poklesu pôrodnosti (4000 smerom dole). Napovieme, problém môže mať aj svoje pomenovanie. Oligospermia. Napríklad. Samozrejme, je to z rozprávkovej knižky Bájky pre deti a mládež, príbehy sú z časti Náhle a nečakane. A ako správne bájky obsahujú aj ponaučenie. V týchto príbehoch zvieratká americké Ministerstvo obrany nepoužilo. Nebol čas.
Ako to povedal už zosnulý profesor? Do 5 rokov uvidíme.
5. Dávajte pozor na správy o vývoji liečív na báze mRNA na rôzne ochorenia. Aj na rakovinu. Opäť pôjde o biznis. A opäť to bude s rovnakým hereckým obsadením. Zrýchli sa téma CBDC. Ach áno, nezabudnite na možnú migráciu zdravotných dát zo SR do zahraničia. Testovacia atómovka tu nebola len tak pre nič za nič. O tom ale nabudúce.
6. A ešte maličkosť. Ide však o najdôležitejšiu správu. Saudská Arábia sa zbližuje s Iránom. Tento vzťah sprostredkúva Čína. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale ide o geopolitický knockout pre SŠA. A nedostáva ho do Ruska. Číňania ukazujú SŠA, že sú pripravení na otvorenú konfrontáciu. A signalizujú, že úloha amerického policajta vo svete skončila.
Doplnenie pondelok: medzitým padla ďalšia banka. Signature. Ešte to však stále nevyzerá na všeobecnejšiu paniku. Skôr sa na pozadí využíva pád SVB na poškodenie kryptotrhov.
A odhaľuje ďalší problém. Lacné pôžičky vládam, najmä tej zo SŠA. Ide totiž spravidla o 10-ročné investície s nízkym výnosom, kde investor kupuje najdrahší 5-hviezdičkový toaletný papier dostupný na trhu. Ak bude chcieť predať svoje dlhopisy pred splatnosťou, zažije nepredstaviteľné straty.
A teraz sa vráťme k Číne. Tá situáciu pochopila a zvýšila rýchlosť, akou sa zbavuje amerického dlhu.
FED a FDIC nepôjdu cestou z roku 2008, ale tzv. bailoutom vkladateľov. Medzitým sa FED bude naďalej primárne zameriavať na riešenie inflácie. Keynes, keby žil a sleduje ekonomické dáta, dá si dvojitú whisky a odvolá všetky teórie, ktoré za života vyprodukoval. Cena boja s infláciou sa volá ekonomická depresia. Buďte pripravení.
Drahé kovy pôjdu utešene hore.