Konsolidácia verejných financií – hra so slovenskou štátnosťou
Zníženie DPH na knihy na 5 percent, gastro a ubytovanie na 5 pod tlakom verejnej mienky a kritiky. To je presne ten štýl, ktorý hovorí o dvoch veciach.
- Vláda síce dá na volanie ulice (má už isté historické skúsenosti), ale k stolu neprizve odborníkov z verejnosti, ale prizve politikov opozície, aby ich plánovane zosmiešnila a verejnosti ukázala, že nikto neprišiel s riešením lepším. Je to hra na konfirmáciu zlých riešení.
- Makroekonomike nerozumie ani koalícia, ani opozícia. Nechali si to všetko na poslednú chvíľu a ešte to aj prekrývali ďalšími nepodstatnými témami, ktorými kŕmili mediálny priestor a ten to s radosťou okorenil a podával tým chúdencom za obrazovkami.
Mohol by som dať aj bod 3 – ľavicový populizmus, ale ten by sa dnes vzťahoval na celé politické spektrum. V podstate každý herec má sklon vžiť sa do svojej roly až do takej miery, že sa z neho stáva populista aj bez toho, aby si to neuvedomil. Toto je však bod nepodstatný.
Čo je dôležité?
Existuje mnoho videí a minulých postov, kde sa práve tí politici, ktorí navrhli zvýšenie DPH vyjadrovali o tomto opatrení ako o katastrofálnom, ktoré povedie napr. k zvýšeniu inflácie a znižovaniu životnej úrovne najmä strednej triedy. A práve tá by mala byť naopak ťahúňom ekonomiky. Otočili.
Zvýšenie základnej sadzby DPH a zavedenie dane z finančných transakcií je čistou katastrofou, s ktorou vláda došla po summite ekonómov, ktoré sa konalo v Maďarsku. Práve z Maďarska si naši doniesli nápady na konsolidáciu vo vyššie spomenutých bodoch.
Lenže.
Byť maďarským ministrom financií, smejem sa tri dni vkuse, ako som s tými Slovákmi vykýval. My sme vlastne okopírovali od Maďarov len to zlé a zároveň zavádzame na našom území také ekonomické podmienky, ktoré zabezpečia odliv kapitálu a nových investícií najmä k našim južným susedom.
Naši “top ekonómovia” nepochopili jednu vec. A to, že síce Maďari majú vysokú DPH, ale čaro maďarského ekonomického úspechu spočíva v 9-percentnej základnej sadzbe dane z príjmu.
A my naopak, ideme s daňou z príjmu o percentuálny bod hore. Črtá sa katastrofa. Nezvratná.
Štáty majú v prvom rade svoje záujmy. Aj Maďarsko. A budú ich mať aj na úkor susedných štátov. Takto to jednoducho chodí. A kto tomu nerozumie, ale pestuje v dnešnej podivnej dobe prílišné kamarátske vzťahy bez štipky opatrnosti, zahráva sa v prvom rade s ekonomikou štátu a v rade druhom aj so štátnosťou ako takou. História sa opakuje, lebo ľudia sa nemenia. A história sa zopakuje, lebo ľudia nepoznajú históriu (tú spred zásahu revizionizmom).
A keď už sme pri opakovaní, je vraj matkou múdrosti (aj keď si nemyslím, že toto číta niekto z vlády) alebo médií bývalej alternatívy (rozumej dnes straníckych propagandistických médií), zhrňme to ešte raz. Z predošlých blogov. Možno motyka vystrelí. Povedzme, že som len náruživý optimista a idealista, ktorý hľadá dlho predlho v ľuďoch skôr to dobré.
- DPH reverse charge režim (percentuálna výška nás až tak veľmi netrápi).
- Nízka daň z príjmu.
- Nízke majetkové dane v rozpore s tým, do čoho nás tlačí EÚ.
- Výrazné zníženie odvodového zaťaženia práce.
- Poctivé uplatňovanie transferového oceňovania.
- Sfunkčnenie centrálneho verejného obstarávania (Máme v zákone, nefunguje. Pritom v Taliansku majú krásnu a dostupnú štatistiku, koľko sa ušetrí a hlavne – neukradne ).
- Minimalizácia výnimiek z daňových sadzieb.
Teraz nebudem rozpočítavať dopady týchto opatrení, ale výber a synergický efekt na hospodárstvo by znamenal pre SR nový nádych a prílev investícií. Zabráni odlivu nezdanených príjmov veľkými podnikmi. Zároveň by výrazne zvýšil (zoficiálnil) množstvo príjmov z tzv. šedej a čiernej ekonomiky. Jednoducho by sa to podnikateľom, ktorých neodstrašuje trestnoprávny postih, oplatilo. Priznať všetko a zaplatiť. Daňové úrady by mohli prepúšťať (šetrenie na strane výdavkov vo verejnej správe) atď., atď. Len samotný bod 5 vyberie viac, ako toto divadlo s názvom konsolidácia. A bez efektu roztočenia špirály inflácie.
S tým, čo sa práve schvaľuje, jednak ani nevyberieme, s čím počítame, jednak zničíme malých a stredných podnikateľov, spomalíme spotrebu, potrestáme úspešných, ožobráčime strednú vrstvu, vyženieme mladých a hlavne urýchlime a prehĺbime nastupujúcu stagfláciu.
NEBUDE SA TU DAŤ DÔSTOJNE ŽIŤ.
Tento cyklus recesie tu môže s nami byť aj 5-7 rokov. Môže to byť neznesiteľné.
Toto si, prosím, prečítajte o dva roky. Alebo sa spamätajte a napravte to TERAZ. Kým sa dá.