Keď budujú taikonauti 2
Minule som písal o rekonštrukcii stanice v Srbsku (https://akw.sk/ked-buduju-taikonauti/) ako o zodvihnutom prste pre nadšencov zo zahraničnej cesty do Číny. A ak by to náhodou nestačilo, uvediem ďalší aktuálny príklad.
Kto chcel kedysi prejsť autom do Dubrovníka, musel prejsť cez maličké bosnianske územie. Aj s kontrolami. A to zvyklo predĺžiť a znepríjemniť už beztak dlhú cestu.
Chorváti našli riešenie a ulakomili sa na prísľub rýchlej, modernej a pomerne lacnej stavby mosta cez Pelješac. Stavali ho chlapci z China Road and Bridge Corporation.
Stojí tak asi 2 roky a už sa na ňom objavujú prvé praskliny, pre ktoré bude most potrebovať opraviť. TU je link, čítajte sami.
Kto nečítal moje predošlé články, zopakujem to znovu. Čína je majster v kopírovaní všetkého cudzieho. Je to lacnejšie, ako vývoj. V tom je dobrá až tak, že skopírovala americkú spotrebnú ekonomiku do tej miery, že sa o pár rokov stane svetovým finančným centrom. Musím uznať, robia to skvele a detailne. A aj keď to tam smeruje a SŠA rozpad svojej pozície hegemóna neubráni (naopak, Trump to urýchli svojou tarifnou politikou), stále bude Číne niečo chýbať. Bude krajinou fejku. Majú to v krvi. Nikdy nedosiahne napríklad úroveň Japonska. Pritom paradoxne to bude Japonsko, kto pri predvídanej zmene ekonomicky padne. Kvôli amerikanizácii. Ale tak to už vo svete chodí. Číňania boli vždy skvelí obchodníci a neboli žiadni skvelí bojovníci. Ak dobýjali, tak obchodom. V tom sú najlepší.
Len ak chceme, aby u nás stavali diaľnice, tunely a železnice, prosím vás o jedno. Dozrite to poriadne a nenechajte sa zlákať na akcie. Ako sa hovorí, Číňan vie, čo sa patrí, keď zákazky dojednáva (a to je pre štandardného politika ako svetlo pre nočné mušky), ale vie byť ten najtvrdší obchodník, keď náhodou dôjde na reklamácie.