Politici, či odborníci?
Tieto dve oblasti je niekedy ťažké rozlíšiť. Každý odborník má aj svoj politický názor, ktorý pri vykonávaní praxe vie, alebo nevie potlačiť. Ak ho potlačiť nevie, nastáva otázka, či to má vplyv na výsledky v oblastiach, kde je zároveň znalcom. A teda či jeho politický názor prejavovaný verejne môže spôsobiť skreslenie jeho posudkovej činnosti v právnych sporoch, kde sa vyžaduje jeho neutralita a sú zároveň politicky citlivé.
Je to pomerne zaujímavá právna otázka, ale tú asi necháme na riešenie pre sudcov a strany v konkrétnych súdnych konaniach. Majú k dispozícii tzv. teóriu zdania, tak sa s tým môžu prípadne popasovať v individuálnych prípadoch. Mená si odborníci uviedli na otvorený list sami.
V slovenskom mediálnom priestore zaznelo niečo takéto.
Vo výzve psychiatrov (a psychológov) okrem povinnej jazdy, že nie sú členmi politickej strany sa nachádza aj táto veta, ktorá mimochodom s ich odbornosťou nemá nič spoločného. Zato s politikou a svetonázorom všetko:
“Podporujete ľudí, ktorí šíria konšpirácie, osočovanie a klamstvá a devastujú našu kultúru.” (zdroj TU).
O aké konšpirácie ide, už nenapísali, ale pokiaľ mali na mysli Kotlárovu činnosť a jeho kritiku bývalým mainstreamom, na toto mám jeden jediný obrázok z britského mainstreamu. A aktuálny. O rýchlokvasených vakcínach. To bola kedysi taká populárna konšpirácia. Jedna zo sto, ktorá sa stala pravdou.
Mimochodom, odchádzajúci prezident, ktorý bol známy najmä zakopnutiami a podávaním ruky s vetrom, tesne pred inauguráciou Trumpa omilostil Anthonyho Fauciho. Určite, ako sa hovorí, preto, lebo nič neurobil.
A ak to nemysleli smerom k jeho činnosti, mohli a mali to špecifikovať. Všeobecná kritika nie je nikdy kritikou vecnou, ale hraničí s politickou činnosťou, prezentovaním opačného svetonázoru. Zároveň oslabuje aj pozíciu, že to píše odborník práve ako odborník. V spojitosti s konkrétnymi osobami, ktoré podľa Dohovoru nie sú povinné zniesť vyššiu mieru kritiky, to teoreticky môže súvisieť až s ohováraním.
A keď už sa niekto ohradzuje všeobecne voči konšpiráciám, dajme si ešte jeden obrázok. Ten je zo SŠA. Lebo ako sa hovorí, čo je v Amerike pred mesiacom, je u nás práve teraz. Alebo sa mýlim a súvis v tom nehľadajte. Ktovie, že? Názor si urobte sami. Možno v týchto témach nájdete nejakú spojitosť.
Jednej veci sa ale čudujem. Keď sa mohli ozvať k duševnému zdraviu detí po plandémii, neurobili to. Mlčali. A pritom to spadá pod ich odbornosť. Alebo sa mýlim? Aha.