Francúzsko stráca Afriku
Dnes prišlo k ďalšiemu vojenskému prevratu. Tentokrát v Gabone. A opäť ide o nespokojnosť armády s vedením krajiny a jej dlhodobou servilnosťou voči Francúzsku. Dlhoročný prezident Ali Bongo síce vyhral voľby s oficiálnou poporou cca 64 percent, ale bol vojenskými pučistami obvinený z vlastizrady a volebného podvodu. Spolu s ním čelí obvineniam aj niekoľko ďalších vrcholných predstaviteľov o.i. aj z pašovania drog, korupcie a sprenevery zahraničnej pomoci. Ali Bongo hneď po prevrate vyzval svojich voličov, aby vyšli do ulíc, nikde sa však žiadne zhromaždenia na jeho podporu zatiaľ nekonali, čo je vzhľadom na oficiálny volebný výsledok minimálne na zamyslenie nad opodsatnenosťou vznesených obvinení (zdroj TU). Práve naopak, ulice sa zaplňujú prívržencami opačného tábora (link TU).
Gabon je pomerne malá krajina, ktorá je však extrémne bohatá na nerastné suroviny (urán, ropa, zemný plyn a iné). Po šoku z Nigeru sa budú musieť Európania spamätať aj zo straty najväčšieho svetového náleziska mangánu (bane Moanda, link TU). Mangán je po železe, hliníku a medi štvrtý najviac využívaný kov, až 90 percent sa ho spotrebúva pri výrobe ocele. Najviac utrpí zrejme koncern Eramet (link TU) a európske oceliarne.
Okrem toho bude strata baní pre bežné európske domácnosti citeľná aj z iného pohľadu. Mangán sa používa pri výrobe batérií (link TU).
Čo bude ďalej?
Gabon hraničí so Stredoafrickou republikou, ktorá je známa nadštandardnými vzťahmi s Ruskom. A má prístup k moru. Dovolíme si odhad, že nasledujúcou krajinou, ktorá by mohla zažiť podobne ladený prevrat, bude Kamerun. Odtiaľ je to na skok do Nigérie, ktorá má práve na hranici s Kamerunom dlhodobé problémy so separatistickými skupinami (Biafra).
Ak sa nič zvláštne neudeje, do dvoch dekád zrejme uvidíme geopoliticky úplne inú Afriku. Ak sa Afrika dokáže zbaviť neduhu korupcie, bude to Afrika ako svetový hráč na úrovni SŠA, Indie, Ruska a Číny. A ak bude Sahel prosperovať, vyrieši sa problém africkej ekonomickej migrácie do Európy priamo pri zdroji.