Zlato a inflácia
Včera som písal o povahe inflácie. Dotkol som sa zlata. Dnes som dostal otázku, ktorá ma nakopla k tomuto článku.
Zlato nesúvisí primárne s infláciou. Opäť OMYL.
Zlato stúpa a klesá s geopolitickou situáciou. Túto vetu si prečítajte ešte raz. Zlato je v skratke o vojne a mieri. Aj vysvetlím prečo. Ale najprv trošku histórie.
Zdržíme sa len v modernej histórii, ale kto má chuť, môže nazrieť aj do čias dávnejších. Ten vzor sa opakuje.
1971-72 $35 → $120 Vietnamská vojna
1979–1980 $850 Revolúcia v Iráne, vojna ZSSR v Afganistane
1990 $400+ Irak vs Kuvajt a SŠA vs Irak
2001–2003 $250 → $400 Pád dvojičiek a začiatok “vojny proti terorizmu”
2008–2011 $870 → $1,920 Arabská jar, napadnutie Líbye
2016 $1,370 Sýria
2020–2021 $2,070 plandémia, t.j. vojna vlád s obyvateľstvom
2022–2023 $2,050+ Rusko-ukrajinský konflikt
2024–2025 $3,200 Blízky východ, konflikt NATO – Rusko, príprava na konflikt Čína – SŠA a mnoho menších ohnísk
Zlato NIKDY nekopírovalo infláciu. Nie je ochranou pred infláciou. Dajte si pred seba dva grafy. Inflačný a zlata. Čo vidíte? 1980-82, 1989-93, 2011-2015 atď.
Tento víkend som vravel, že Čína zatlačila na SŠA ohľadne vzácnych zemín a práve cez víkend sa začala rysovať dohoda na poli exportných licencií, čo by bez dohody zabilo americký zbrojársky priemysel. Trumpovi sa na Aseane zadarilo. Rus vypustil Burevestnik (odporúčam neznalým, odkiaľ pochádza to slovo, prečítať Maxima Gorkého). Preto som kamarátom cez víkend zavtipkoval, že v pondelok zlato a striebro poklesnú výraznejšie, lebo sa konečne črtá základ mieru. Konečne sa neeskaluje, dohaduje a odstrašuje. A to sa v pondelok aj naplnilo. Nepredpokladám síce, že to vydrží. Ale prajem si to. Zatiaľ dobre.
Zlato je barometer geopolitického napätia. Vždy to tak bolo. Štáty sa zásobujú zlatom nie kvôli uchovávaniu hodnoty, ale keď sú všade naokolo len nepriatelia a potenciálni nepriatelia, koho dlhopisy budú kupovať? Je to vec bezpečnej diverzifikácie rezerv.
Doteraz všetci ako barometer sledovali meď (TU). Súhlasím. Keď ide do tuhého, treba veľa medi. Bude sa strieľať. Meď vtedy rastie. Zlato je však stabilný, rokmi overený indikátor napätia v geopolitike. Zatiaľ nikdy nesklamal. Avšak zbrojný priemysel sa postupne mení.
Zlato zároveň dokazuje, že obdobie plandémie bolo vojnou vlád s obyvateľstvom. Bola to geopolitika. Tak vraví bezemočné zlato. A ja si dovolím pritakať.
