Rok 2025
Môžeme ho nazvať Návrat do normálu.
Pokiaľ ide o hodnoty, všetky sprostosti, ktoré k nám importovali tajné služby zo SŠA za vlády Demokratov, končia. Uvidíme, na ako dlho. Donald Trump sa ujal moci ako víchrica. Takmer všetko, čo trápilo tzv. alternatívu už buď vyriešil alebo učinil kroky pre vyriešenie. Alternatíva jasá, nechajme ju teda jasať. Realita ju zobudí (opäť). To zobúdzanie je ako lúpanie cibule. Za každou vrstvou je ďalšia a čím dlhšie sa šúpe, tým viac sĺz tečie. Existujú však postupy, pri ktorých človek lúpe bez sĺz.
Tak ešte raz, základom Trumpovho riešenia je hodnotový návrat do neutrálu.
Transssexuálnych mužov vo výkone trestu nariadil poslať do väzenia s mužmi, pohlavia budú odteraz dve, na rodové identifikácie sa začnú pozerať ľudia opäť v lepšom prípade ako na extravaganciu a hľadanie samého seba, FED nevydá digitálny dolár, ktorý by ľudí potenciálne uvrhol do sociálneho kreditného systému na čínsky spôsob, kovid sa riešiť bude, dôjde k expozícii návrhu jednej svetovej vlády v podaní OSN, WHO, končí green deal, končia inkluzívne kvóty, ktoré ničili firemnú ekonomiku atď, atď.
Trump sa zahrá aj s NATO, organizáciou, ktorá minimálne od roku 1999 nie je obrannou organizáciou a svoju existenciu si snaží posledné roky zdôvodňovať pokusmi o vyvolanie 3. svetovej vojny. Z jediného dôvodu. Lebo peniaze, ktoré mali ísť na zbrojenie, šli na obnoviteľné zdroje a green deal.
Hra s NATO sa začína rovnako ako s WHO. Povedal, že SŠA všetci okrádajú a nech odteraz posielajú peniaze členovia sami a oveľa viac. Reálny dôvod nevyslovil. V podstate im vraví, aby poslali toľko, aby pochopili, že by si tým zničili ekonomiku vlastných krajín.
Trump dáva dopredu premyslené facky. Pokúša sa politikov z opačného spektra akoby zobudiť do novej reality. Tá realita tu už je.
Vrátim sa opäť k návratu do normálu. Týka sa ľudských hodnôt. Netýka sa ekonomiky. A netýka sa Trumpovho vnímania multipolárneho sveta. Chce nasilu vrátiť SŠA pozíciu svetového policajta. Toto sa mu ale nemôže podariť. Svet je definitívne za horizontom udalostí.
Zatiaľ to, čo vidím, je efektívne nariadený protekcionizmus. Ten však nikdy neskončil dobre ani pre krajinu, ktorá bola ekonomicky silná.
Trump urobil mnoho dobrého, je to drvivá väčšina jeho rozhodnutí. Všetky dobré rozhodnutia sa týkajú SŠA. Mal to premyslené. Mnohé dobré ešte urobí. Zvyšné zlé (resp. nebezpečné) sa týkajú svetovej ekonomiky a svetovej bezpečnosti. Dve zlé spôsobia už v blízkej budúcnosti veľmi nebezpečné situácie.
- Clá
- Vzťah k Rusku
- Vzťah k Číne
Mohol by som napísať aj vzťah k EÚ, ale k tej je zatiaľ milosrdný a akosi ju chce iba “otcovsky” prefackať. Ale ak sa nezobudí, utopí ju alebo využije jej ekonomický potenciál na jednostranné obohatenie sa SŠA. Takže nateraz žiadna štvorka.
- Veľmi pozorne som počúval Trumpov prejav v Davose. Dnes som si pozrel správy len kvôli tomu, aby som zistil, či pán profesor Schwab nedostal mŕtvicu, ale nejako to prežil. Jeho WEF so svojimi cieľmi na dlhú dobu skončilo. Ten prejav bol jasný. Končí veta “Nebudete nič vlastniť a budete šťastní”. Či to bude nadobro, ešte uvidíme. Trump hovoril o clách a minimalizácii dane z príjmov. Z tej druhej časti sa teším a divím sa slovenskej vláde, že nepostupovala takýmto spôsobom pred rokom. Mali to aj tu na blogu. Mohli kopírovať od Maďarov. Kombinácia s clami však bude mať úplne iný efekt. Trump očakáva, že všetci podnikatelia sa kvôli nízkej dani z príjmu zbláznia a presunú výrobu do SŠA. Lenže ak by veľkí hráči výrobu presunuli, museli by vyrábať výlučne pre domácu spotrebu. A to nikto triezvy z veľkých hráčov neurobí. V medzinárodnom obchode bude zúriť colná vojna. Export zdražie. Veľkí hráči budú hľadať združenia krajín s uzavretými dohodami o medzinárodnom obchode bez ciel. BRICS môže nabrať paradoxne na obrátkach. Vyhrážať sa Kanade clami? SŠA je závislé od kanadského zemného plynu a dreva. Minimálne. A tak je to aj s inými krajinami. Clá sú dvojsečná zbraň. Clá brzdia medzinárodný obchod a nedostatok obchodu negarantuje zo strednodobého pohľadu mier.
- Rusko trpí najmä na odpojenie od SWIFTu. A preto muselo prijať isté riešenia. Trumpove nezmyselné vyhrážky o clách sú preto vo vzťahu k Rusku slová do vetra. Ruská ekonomika na tom nie je dobre, netreba si klamať, ale nepadne. A metanie ciel Trumpom na iné krajiny iba vytvoria pre Rusko, Čínu a Indiu nové obchodné príležitosti. Trump (ak nehrá nejakú vyššiu hru, ktorú nečítam) nerozumie globálnemu pohybu kapitálu. Ten sa správa ako voda. Ak bobor postaví na rieke hrádzu, vodu nezastaví. Nájde si inú cestu. Trump sa vo svojich postoch ukázal aj ako neznalý dejepisu. Rusov urazil nielen termínom a postulátmi o sankciách, ale najviac asi tým, že Rusi mali Američanom iba pomôcť vyhrať druhú svetovú vojnu. Je to doslova inzultácia. Za podobnú musela ísť pred časom Liz Truss pol hodiny pešo na ruské Ministerstvo zahraničných vecí v Moskve, lebo jej nerezervovali parkovacie miesto ako každému slušnému politikovi. Rusi a clá? Odkiaľ bude mať SŠA niektoré nerasty a hnojivá?
- Čína je osobitná kapitola. Čína dostala kedysi zelenú práve od SŠA a Európy a prístup k niektorým technológiám za účelom rozvoja. Dnes SŠA zisťujú, že mentalita Číny je zameraná na nízkonákladovú špionáž ako najlacnejší variant prístupu k technológiám oproti investíciám do vedy a výskumu. Preplácajú vyššími mzdami odborníkov na špecifické pozície, aby nemuseli robiť vlastný vývoj. Ak nejaký robia, strácajú na špičku aj 20 rokov. Modernizáciu smerujú hlavne do armády. Pritom ich demografia ťahá ku dnu a v tomto roku im začína deflácia spolu s deflačnou špirálou, ktorú som už popísal v predošlých blogoch. SŠA a Čína sa chystajú na “chip war”. Čína nevie, ako ďalej s výrobou moderných čipov a Amerika je rozhodnutá, že ich udrží v čipovom stredoveku. Čína ale zrejme chápe, že zabratie Tchajwanu nemôže znamenať okamžitý prístup k FUNKČNEJ technológii, keďže dodávatelia do výrobného procesu sídlia napr. v Japonsku a Nemecku. A bez nich čipy jednoducho nevyrobia, aj keby hneď dnes mali k dispozícii tie najnovšie technológie. Čipová vojna je jediná, kde peniaze nehrajú rolu. Trump hlási masívne investície do AI. A na to treba modernú litografiu. Tú Čína funkčnú nemá a mať nebude.
Zrátané a podčiarknuté.
Trump znormalizuje hodnotovo SŠA. Mnoho ľudí si vydýchne. Pominú tlaky. Všetci extrémni vyznavači “bláznivých novôt”, ktorí zmizli po voľbách zo Slovenska, sa k nám húfne vracajú. Vedia, že TAM je koniec a TU ešte cítia šancu urobiť niečo cez ulicu. Svetonázor je ako tok kapitálu, prelieva sa. Je to normálne a predvídateľné. Rovnako, ako sú predvídateľné trhy. Všetko sú spojené nádoby a na žiaden dej sa nemožno pozerať izolovane. A tu sa obávam, že Trump robí chybu. Ak zavedie clá (uvidíme v akom rozsahu), v krátkom čase rozvráti svetovú ekonomiku, ale k hegemónii SŠA sa nevráti. Naopak, urýchli pád Ameriky. A tá stiahne do deštrukčného víru takmer všetkých.