Prvá prekvapivá obeť dedolarizácie
Vo svete sa počas ukrajinského konfliktu používa naratív tzv. dedolarizácie. Ide najmä o dve roviny.
Prvá je znižovanie dolárových rezerv veľkých (nie priateľsky naladených) ekonomík. Čo je logické, lebo držať rezervy v mene nepriateľa, ak s ním reálne hrozí ozbrojený konflikt, je ekonomická samovražda.
Druhá línia je mediálizácia znižovania objemu transakcií v dolároch. Tu ide o tzv. petrodolár, t.j. naviazanie finančných transakcií za ropu a plyn na americký dolár.
Správ (aj pravdivých) o znižovaní objemu dolárových obchodov bolo za posledné obdobie tak veľa, že tento naratív začali brať vážne veľké bankové domy a hedžové fondy. A to až nekriticky. Stratili ostražitosť. Zamerali sa na woke agendu a stratili súdnosť. Ak sa zameriate na kraviny typu uhlíková neutralita a rovnosť zastúpenia genderov na pracovných pozíciách, neostane veľa času na klasickú prácu. Stačí, že o správnosť informácií sa postarajú komplexne tí, ktorí sa hrdia používaním moderného nástroja, tzv. fact checku.
Čo však ukazujú reálne dáta?
Prekvapivo to, že celkový objem dolárových operácií paradoxne rastie (alternatíva bude teraz v šoku). Amerika po strate Ruska, Číny a Indie začala hľadať kompenzačné mechanizmy. A našla si svoju servilnú “obeť” v politicky istých vodách. Tou obeťou je Európska únia, presnejšie krajiny menovej únie. Vedenie EÚ urobí bohužiaľ všetko, čo vidí na očiach svojho staršieho brata, s ktorým momentálne nekriticky zdieľa všetky (aj tie podivné) hodnoty. A to až do takej miery, že aktuálne dáta ukazujú, že euro už v tomto čase nutne potrebuje umiestnenie na pľúcnu ventiláciu.
Počujete dobre. Obeťou je euro. A nie je v jednoduchej situácii. A všade počuť ticho. V tom tichu sa hompáľajú tvrdé dáta zo systému SWIFT.
Link na dáta TU.
Katastrofický bol najmä prvý a druhý kvartál tohto roka. Ekonómovia za príčiny už pred rokom označili témy, o ktorých je politicky nekorektné hovoriť. Mali sme rok na hľadanie riešení a vedeli o trende skazy eura.
Ide o nezastavený rast inflácie, sankcie voči Rusku, odpojenie ruských bánk od SWIFTu (link TU).
Gratulujeme slovenskej vláde (alebo skôr aktuálnemu vedeniu, ktoré ústava nedokáže definovať), že oceňuje toto ticho. Je to ticho pred búrkou. Izolovaný jav inflácie je oproti tomu nič. To naše slovenské plavidlo bolo už v roku 2019 deravé a často sme z neho pumpovali vodu z podpalubia. Avšak plandemické obdobie bolo zásadné. Plachty slovenskej ekonomiky zapálil Igor, kurz skazy vyrátala Veronika, kormidlo utrhol Rišo a veslá zahodil Edo. A do toho tá nešťastná dedolarizácia, však? Čo urobia v tejto ošemetnej situácii noví? Majú na riešenie situácie adekvátne vzdelanie, prívlastok odborní a málo času. Čo však guráž? To je zásadná otázka. Museli by začať kritizovať tých, ktorých je kritizovať zakázané. A to nie je politicky korektné. Najpravdepodobnejší scenár je, že dostaneme radu: Vydržať!
Zrejme však neuvidíme do volieb nič. Len blížiacu sa búrku a tiché modlitby pasažierov v podpalubí.