Keď hlúposť kvitne
s podtitulom: A keď pochádza z Ameriky, treba ju importovať.
Portál Topky.sk prišli s ohromujúcim titulkom.
Dve maturantky vyhrali 500 amerických dolárov a bozk od Michelle Obamovej za to, že objavili iný dôkaz platnosti Pytagorovej vety.
V článku sa píše:
Študentky sú aktuálne už na vysokej škole a aj tam pracujú na ďalších dôkazoch Pytagorovej vety a veria, že ich našli ďalších päť. Napriek pôsobivým úspechom zostávajú skromné a trvajú na tom, že nie sú matematickí géniovia.
A prečo všetky tie pochvaly, ktoré sa spomínajú v článku?
„Pravdepodobne preto, že sme Afroameričanky, to po prvé,“ povedala Ne’Kiya. „A tiež sme ženy. A aj náš vek. Samozrejme, že aj ten pravdepodobne zohral veľkú úlohu.“
Tak dámy, kým doštudujete vysokú školu, skúsim vám to obom uľahčiť.
Anthony Powell, muž, kaukazského typu, prišiel ešte v minulom storočí na viac ako 300 dôkazov o platnosti Pytagorovej vety (súborné dielo TU).
122 z nich je bežne dostupných na internete. Nech sa páči. Predpokladám, že je v nich obsiahnutých aj vašich päť. Link TU. Mimochodom, jedno z mojich detí prišlo na pár z nich samo v poslednom ročníku na základnej škole v slovenskom systéme vzdelávania, nie ako maturant. Za pár hodín. Tiež zo zvedavosti. Muž, kaukazského typu. Nevyhral v tom roku ani okresné kolo v matematickej olympiáde a tobôž ho neprišla pobozkať nejaká prezidentka. V topkách asi nepostrehli, že naše deti sú všeobecne šikovnejšie ako tie zámorské. A nepotrebujeme si to tu ani výnimočne dokazovať a už vôbec nepotrebujeme import amerických kvázi úspechov (akéhokoľvek typu, pôvodu a farby).
Mimochodom, pozrite si, ako vyzeral v roku 2018 americký (konečne) víťazný tím v medzinárodnom kole matematickej olympiády v Rumunsku. Čína porazila dovtedy neporaziteľnú Čínu. Veď posúďte sami. Vede zdar! A matematike obzvlášť…