Čakanie na defláciu
Neviem, kto radí Trumpovi v makroekonomickej oblasti, ale radí mu zle. Ak Trump zavedie clá, ktoré sľubuje, spustí celosvetovú ekonomickú depresiu. Už som o tom písal. Nie v SŠA, tam bude “len” recesia, ale exportuje ju do iných krajín. Do EÚ isto a zrejme aj do Číny a iných kútov sveta.
A aby toho nebolo málo, tak Slovensko si svojou daňou z transakcií v spojení s nenávisťou euroúradníkov voči smerovaniu SR koleduje o schladenie ekonomiky na úroveň, že si tú ekonomickú depresiu budeme musieť asi vyskúšať spomedzi krajín EÚ zrejme ako prví. Ja už fakt nerozumiem, prečo musíme byť vo všetkom prví.
Viete, čo je deflácia? Ak nie, čítajte TU. Po období inflácie, ktorá bola spôsobená plandémiou a bezbrehým nezodpovedným míňaním počas nej a médiami a politikmi podnecovaným strachom z vojny, ktorá zmenila správanie spotrebiteľa na šetrenie (poďakovanie za taký dar možno adresovať najmä vládam neomarxistov v SŠA a v EÚ vrátane viacerým bývalým u nás), čoskoro nastúpi jav opačný. Čo to bude znamenať?
Inflácia pripravila podnikateľov a domácnosti o veľkú časť úspor a zvýšila zadĺženosť. Ak sa niekto teší na presný opak, defláciu, vysvetlím, prečo sa tešiť nebude.
Ak chcete vidieť, čo dokáže mierna deflácia, nie tá, čo nás evidentne čaká, pozrite sa na Japonsko. Kedysi Japonci lietali na výpredaje do Hong Kongu, dnes lietajú Číňania na nákupy do Japonska. Japonské platy sú nízke a ceny tiež, úspory bežných obyvateľov skoro žiadne. A to sa bavíme o krajine, kde všetci žijú pre prácu. Japonci si svoj pád na dno ešte len zažijú, ale to je iný príbeh.
U nás bude deflácia iného rangu. Reálne mzdy sa možno mierne zvýšia, ale nominál klesne. Klesne aj cena tovarov a služieb. Asi tak v horizonte dvoch rokov. A klesne výrazným spôsobom aj hospodársky rast. Prepadne sa odhadom o 10 percent v najbližších 3 rokoch.
Výrazne sa zníži míňanie domácností a firiem. Šetriacemu módu firiem napomôže aj transakčná daň. Pôjde o synergický efekt. Zamrznú nové investície okrem tých, ktoré zadotuje štát.
Deflácia spôsoboje deflačnú špirálu. A to je ten problém. Ak sa peniaze (hotovosť na účtoch alebo doma) zhodnotia aj bez úroku, t.j. viete si za rovnaké množstvo kúpiť viac, tí čo nemajú úspory, ale nabrali popandemický dlh, budú musieť splácať v starých cenách, zarobia však menej v nominále, preto disponibilný príjem prudko klesne, minú menej aj pri nižších cenách a pôjde to u nich od deviatich k piatim. A tak to bude aj s celou ekonomikou.
Iným slovami. V čase deflácie budú hotovostné úspory kráľom. A dlhy kotvou, ktorá vás stiahne ku dnu. Prikúri Trump clami a celosvetový problém je na svete.
A teraz, keď tomu rozumiete, už viete, prečo má Warren Buffet takmer všetko na hotovostných pozíciach a čaká? Je to len skúsený chytráčisko. Vie, že Keynes nefunguje. Ale nikomu to samozrejme nepovie.
Mimochodom. Za Trumpa sa žiadna dedolarizácia konať nebude. V čase depresie sa bude hľadať tzv. “safe heaven”. A Európa to nebude.