Čo sa deje v Izraeli? Časť 2

Iron Dome je napriek tomu, čo píšu naše média, v koncoch. Hamas použil zaujímavú taktiku. Zahltil systém tak, že už nestíha reagovať, dosiahol úroveň svojej „saturácie“. A takto vyzerajú dôsledky (TU).

Takže sme empiricky zistili, že na odstavenie Iron Dome v Izraeli treba cca niečo cez 3000 rakiet alebo cca 1 milión USD. Pre Hamas to bolo v časovom vyjadrení asi 6 dní.

Čo môžeme očakávať po zlyhaní obranného systému? Predpokladáme nasadenie rakiet Qassem.

Čo táto raketa dokáže? Mala by niesť nálož o sile 400 kg TNT a údajne dosahovať hypersonickú rýchlosť (o čom je možné vzhľadom na vizuál rakety pochybovať).

Zrejme práve kvôli tejto zásadnej bezpečnostnej diere na strane Izraela okamžite zasadla Bezpečnostná rada OSN, ktorej zasadnutie v čase písania článku beží online (link TU a TU).

Koľko rakiet môže mať Hamas? 10, možno 12tisíc? Čo ak ich všetky vypália? Budú hádzať kamene a púšťať balóny, keď im dôjdu? Pravdepodobne je pravda inde.

Hamas za 6 dní vypustil cca 583 rakiet denne, čo je asi 5x viac ako Hizballáh v roku 2006. Takýto progres dosiahli za krátkych 15 rokov. O koľko je dnes Hizballáh silnejší ako Hamas? Predpoklad je asi 10x.

Môže mať teda okolo 100.000 rakiet v lepšej konfigurácii ako Hamas. Ak malý braček Hamas pod iránskym patronátom dokáže úplne zamestnať Iron Dome, čo s ním urobí jeho starší brat Hizballáh?

Uvidíme v najbližších dňoch. Alebo teda, dúfajme, že už nič neuvidíme. Aj keď nič tomu nenasvedčuje. Izrael totiž naďalej bombarduje rezidenčné časti Gazy (video video). Svet sa evidentne zbláznil.

Autor je členom odbornakomisia.sk

Možnosti zdieľania článku

Similar Posts