Po vakcíne Pfizer je 8-násobne vyššia šanca nákazy juhoafrickým variantom
Zaujímavá štúdia bola publikovaná univerzitou v Tel Avive. Podľa nej je preukázané, že po vakcinácii produktom Pfizer určenému proti covid-19 je šanca, že ochoriete na juhoafrickú mutáciu (B.1.351) až 8-násobne vyššia ako u nevakcinovaných. Čo dodať.
Zdroj: Publikácia tu. Článok z Izraela tu.
Čo teda dodať? Pýtali sme sa členov Odbornej komisie. Podľa názoru niektorých (upozorňujeme, že publikácia neprešla vzhľadom na krátkosť času štandardnou formou pripomienkovania všetkých členov) publikácia upozorňuje najmä na to, čo tvrdí MUDr. Ján Lakota, Csc. už cca 2 roky (t.j. aj v predkovidovom období). Citovaná publikácia sa nezameriava na posudzovanie zníženej účinnosti očkovacej látky voči pôvodnému kmeňu patogénu, avšak, a to je znepokojúcejšie, interpretácia publikácie poukazuje na nasledovné:
Potvrdzuje správnosť jeho tvrdenia, že proti rýchlo mutujúcim RNA vírusom sa účinné vakcíny jednoducho vytvoriť objektívne nedajú. Vírus mutuje pomerne rýchlo, imunitný systém „nestíha“. Zároveň hrozí:
ii) ADE (antibody dependent enhancememt) protilátkami zosilnený (horší, zlý) priebeh infekcie.
Z imunologického pohľadu vieme isto-iste jedno: Vakcíny proti covid-19 sú a aj budú pri RNA víruse kvôli vyššie spomenutému prakticky neúčinné, naviac môžu priebeh infekcie výrazne zhoršiť a často až do fatálneho „konca“.
Rozprávať o tom, že sa vyvinú „nové“, „účinné“ vakcíny je nezmysel, hnaný iba ekonomickými záujmami výrobcov takýchto látok. Budú rovnako „účinné“ ako sú tieto. Vzniknú nové a nové varianty (mutácie) vírusov. Zároveň sa vytvárajú a selektujú nové, „rezistentné“ kmene (rezistentné voči protilátkam). Je to podobné, ako pri vzniku rezistencie na antibiotiká, ale mechanizmus resp. jeho podstata je v tomto prípade iná. Ale vírus popri tom doslova zdivie a nezastaví ho nič. Samozrejme očkovať, očkovať a očkovať pri premenlivom patogéne sa nedá. Imunitný systém tým trpí. Buď sa zrúti (a nebude reagovať na nič) alebo zbesnie – začne klonálne proliferovať, čo znamená len jedno – nádorové (rakovinové) bujnenie. A toto snáď nechce docieliť nik.
Zachrániť renomé covid-19 vakcinácie už v tomto prípade môže len vrátiť sa do stavu spred roka a urobiť to, čo sa neurobilo – naozaj správnymi vedeckými postupmi dosiahnutá definícia patogénu, prípadne súboru patogénov. Ani prípadný paradoxný výsledok, ktorý by určil, že podstata patogénu nie je RNK vírus (alebo výlučne RNK vírus) by však už nezaručil, že vakcíny na covid-19 zažijú svoj comeback (iba by spochybnil závery citovanej štúdie).
Ani cesta vyčkávania na dosiahnutie kolektívnej imunity ale nemusí byť tá jediná správna. A to práve kvôli problematickej definícii patogénu (aj keď sa podľa dostupných štatistických dát k nej vraj blížime, ak berieme do úvahy potrebu dosiahnutia úrovne 60-70 percent).
-pw-