K dohode so SŠA o obrannej spolupráci

Naozaj len krátko na zamyslenie.

Ak podpisujeme dohodu so SŠA, načo nám je ďalšia účasť v NATO, ktorého chrbtovou kosťou je práve SŠA, a ktoré nás stojí toľko peňazí, záväzkov na zbrojenie a nezmyselných nákupov (ako napr. zastaralé F16)?

Vystúpime z duplicitného spolku NATO? Zjavne by sme ušetrili dosť prostriedkov na výrazné zvýšenie výplat pre zdravotníkov a učiteľov. Tým by sme vyriešili dlhotrvajúce problémy v zdravotníctve, keďže pri covid-19 sa vyhovárame takmer výlučne na nedostatok kvalifikovaného personálu. A pri kvalitnejšom vzdelávacom systéme sa snáď o generáciu zbavíme pliagy plagiátorov a pseudovedcov.

A otázka, ktorá ma zaujíma najviac. Kto nás tak ohrozuje, že potrebujeme zvýšenú ochranu a na oplátku na seba necháme namieriť rakety zo štátu, ktorý nás doteraz neohrozoval? Jediná reálna existenčná hrozba pre Slovensko bol doteraz český hokejový tím a slovinský futbalový tím.

O čo tu ide naozaj? Pozrite si napríklad nedávnu reportáž TV JOJ (video TU), ako sa osobné auto pri Starej Ľubovni zrazilo s nákladným autom armády SŠA. Podľa reportáže sa americkí vojaci neospravedlnili, mali byť na vine, pokutu neuhradili a odvolali sa na medzinárodné dohody. TV JOJ, žiadna alternatíva. Čakáte po ratifikácii dohody zmenu v jednaní? Na základe čoho? Nedávna skúsenosť v Poľsku (bitka amerického vojaka s policajtmi) alebo dlhodobé skúsenosti Japoncov na Okinawe a mnoho mnoho ďalších naznačujú, že prítomnosť vojsk SŠA nebýva pre domácich obyvateľov príjemnou skúsenosťou.

Pravdupovediac, ŽIADNE cudzie vojsko nesmie mať v SR tak rozsiahle pole pôsobnosti, ako stanovuje toto DCA. A až budú títo tiahnuť preč, ako tí sovietski, pýtajte si odznak. Tí sovietski ich deťom dávali.

Ak sa v budúcnosti budú cudzí vojaci odvolávať na medzinárodné dohody v prípadoch, ak napr. nedajbože zmiznú dospelí, deti, resp. niekomu ublížia, zaberú alebo poškodia cudzí majetok, máme si zapáliť sviečku? Či sú aj k takýmto situáciám nejaké právne relevantné spôsoby riešenia? A kde končí právo, nastupujú kyjaky. To nie je názor, to je história. A to neveští nič dobré. Vždy je čas si zlé kroky rozmyslieť. Civilizovane povedať NIE, kým sa to ešte dá.

Možnosti zdieľania článku

Similar Posts