Deindustrializácia Európy
Emmanuel Macron, francúzsky prezident, sa minulý štvrtok na spoločnej tlačovej konferencii s Pedrom Sanchezom v Barcelone nechal počuť, že zákon SŠA, prijatý na boj proti inflácii, je de facto priamou hrozbou deindustrializácie európskeho kontinentu. Počas svojho prejavu nazval politiku SŠA voči Európe súťažou dotácií. Európa jej aktuálne nevie konkurovať.
Vzhľadom na politické obsadenie väčšiny vlád, vrátane slovenskej v demisii, obsadenie hlavných postov v štruktúrach EÚ, reálne hrozí, že sa Európa rozpadu svojho priemyslu brániť ani nebude. Koniec koncov to pekne vidno na Slovensku pri vypnutí našej hlinikárne. Oslabenie a priemyselná deštrukcia sa aj podľa slov Macrona deje na pozadí finančne enormne vyčerpávajúcich tém ukrajinského konfliktu a zelenej politiky.
Pragmaticky uvažujúci európski lídri (ktorí by sa dali rátať na prstoch jednej ruky) sa dôvodne obávajú presunu európskej produkcie na americké územie najmä pre vysoké ceny energie, ktoré sa riešiť dajú (už sme model riešenia popísali a výborné video k téme natočil Ing. Holjenčík v relácii s pani Šrámovou). Naši politici však napriek týmto informáciám konajú apaticky, namiesto riešenia problému skúšajú problém presunúť do budúcnosti, čo však nezabráni dosiahnutiu cieľa našich „spojencov“ a svojho ekonomického spolusúťažiteľa úspešne odstavia.
Dobre bude. Povedal politik. A možno súhlasiť. Ale nie pre Slovákov a nie pre európsky priemysel. Báť sa už teraz môžu Francúzi, Nemci a aj Česi. Boeing zdraví Airbus, General Motors zdraví Mercedes a BMW, a mimochodom, Morgan Chase zdraví Credit Suisse (táto téma ešte bude rezonovať v blízkej budúcnosti ako potenciálny Lehman Brothers ver. 2.0).
Zatiaľ Európa neodvratne smeruje k recesii a svojou servilnosťou Amerike kupujeme čas. Včerajším referendom Slovák ukázal, že nechce vládnuť sám sebe. Preto mu logicky bude vládnuť niekto iný. Treba si však uvedomiť, že ten niekto ho síce potľapká po pleci, aj ho pochváli, ale nie je to jeho kamarát. Je to jeho súper. Za chrbtom má nôž.