Reštaurácie a bary u našich susedov otvorené!

U našich českých susedov iniciatíva CHCÍPL PES otvorila pomerne veľké množstvo gastroprevádzok. Už asi týždeň majú napriek opatreniam vlády otvorené a prevádzky neustále pribúdajú. Polícia ČR podľa dostupných informácií zakročila v zopár prípadoch, avšak po všetkých zákrokoch podozrivé osoby zo zadržania prepustila. Iniciatíva zabezpečuje aj právny servis a tvrdí, že garantuje, že každého zadržaného podnikateľa zo zadržania prepustia (link tu).

Keďže ide o nám vo viacerých ohľadoch najbližšiu krajinu, bude nás táto akcia zaujímať najmä z pohľadu štatistiky epidemiologickej situácie. Výsledky budú určite podnetné najmä pre posúdenie potreby opatrení v Slovenskej republike.

Mimochodom, Česi nie sú zďaleka jediní. Napríklad v Taliansku otvorili prevádzky v desiatkach tisícov i napriek opatreniam ešte na prelome rokov a priamo v Ríme v januári 2021. Dôvody uvádzajú prevádzkovatelia podobné, ako všade inde – nejasnosť v predpisoch a ich neustála zmena (viac napríklad tu).

Obdobná situácia je vo viacerých krajinách a slovenské média o tom informujú málo alebo vôbec. Zoznam nie je krátky. Medzi inými je to aj Švajčiarsko, Grécko a množstvo mimoeurópskych krajín.

Susedná Ukrajina takisto uvoľňuje opatrenia napriek katastrofálnej štatistickej situácii. Reštaurácie majú oficiálne otvorené terasy.

Interaktívnu mapu otvorených podnikov v susednom Poľsku nájdete tu.

-pw-

Možnosti zdieľania článku

Similar Posts