|

Iniciatíva Hovorme spolu

Zaujala ma iniciatíva, ktorá rozprúdila debatu aj mimo alternatívneho priestoru. Kým o zakladateľoch iniciatívy sa nedá povedať, či patria do jedného alebo druhého tábora na tému kovid, sympatické je zloženie podporovateľov, kde veľká časť je určite proti kovidu vakcínovaná, avšak chce nechať zaznieť aj iný názor a pokúsiť sa o debatu s cieľom priblížiť sa pravde.

Výborný nápad.

Kým alternatívne médiá informujú o iniciatíve vo svojej podstate bez komentárov, média bývalého hlavného prúdu sa snažia debate všemožne vyhnúť a vymýšľajú neskutočné až veselé dôvody, pre ktoré platí jedna spoločná myšlienka, že demokracia je vyjadrením iba jedného – toho nášho názoru. Najďalej zašiel Denník N a portál Zomri. Pre jedných sú „dezoláti“ zároveň tí, ktorí sa namiesto diskusie majú dohodnúť s prokurátorom na vine a treste a pre druhých je to vojna Múdrych vs. Tých s darom reči, kde Múdri podľa ich vlastných slov nemôžu logicky vyhrať (teda až neskôr, ale nie v diskusii naživo). Tým jedným treba odkázať, že ak nevyhrajú Múdri, nič sa nedeje, v takom prípade došlo iba k dekompresii Ega a vo výnimočnom prípade aj k uvedomeniu si situácie a k osobnostnému rastu. A tým druhým, že je to dobrý nápad. Do debaty treba ako nestranného pozorovateľa prizvať aj zástupcu Generálnej prokuratúry. Bude čo riešiť, len aby Múdri fyzicky došli. Kontumácia sa neráta. A vrecia na hlave nepomôžu. Verte, že aj novotvar dezolát číta Vaše štúdie a počúva Vašich odborníkov. Správny dezolát počúva všetko a je zmene názoru otvorený. Nám nestačí Danišov komentár v Pravde, kde komentátor na vyváženie povie, že Pirošíková a Weis sa majú namiesto Haagu venovať Afganistanu. Čo sa pomýlil v adresovaní svojich nót? Nech sa obráti tam, kde problém vznikol. Som ja ambasádor Spojených štátov amerických alebo Číny? Vyzbrojujem talibanských „študentov“ náhodne zanechanými americkými a európskymi zbraňami s vozovým parkom a príslušným tréningom na obsluhu? Alebo som majiteľom čínskej ťažobnej spoločnosti na vzácne zeminy, vyzerám ako Biden junior (Burisma) alebo nejaký pestovateľ maku? Alebo výsledok spracovania maku vozia rovno do redakcie? Či len došli argumenty?

Je mi jasné, že v pozostatku hlavného prúdu médiá neznesú slovné spojenie ruská klasika, ale jednu v súvislosti s touto témou dajme. Autor výroku je súčasťou povinnej literatúry a čítal som ho rád. Dostojevskij kedysi povedal: Raz tolerancia dosiahne takú úroveň, že inteligentným ľuďom bude zakázané premýšľať, aby neurazili imbecilov. Žijeme už tú dobu? Dokážte, že nie. Inak Vám dám aj iné, pomerne moderné české porekadlo: kde nie sú ovce, nie je vlna…ani druhá vlna, ani tretia vlna…

A tu je už text samotnej výzvy:

OTVORENÝ LIST VEDENIU RTVS 
zo dňa 25.8.2021

Vážený pán generálny riaditeľ RTVS PhDr. Jaroslav Rezník,  

  my, dolupodpísaní iniciátori a signatári iniciatívy Hovorme spolu, Vás touto cestou vyzývame na zrealizovanie série 5 diskusných relácií na pôde RTVS venovaných prijímaným opatreniam na Slovensku v súvislosti s Covid 19, ktoré budú vysielané naživo v najsledovanejších časoch na Jednotke a to za účasti širokého spektra odborníkov s pluralitným zastúpením názorov. 

  Diskusné relácie majú obsiahnuť hlavné témy a zodpovedať tie najdôležitejšie otázky, ktoré rozdeľujú spoločnosť a na ktorých nie je zhoda ani v rámci odborných kruhov, a to ako medicínske, tak aj právne:

  • Testovanie – PCR a Ag testy (ich spoľahlivosť a diagnostická vhodnosť),  celoplošné testovania (pomohli alebo zhoršili situáciu, išlo o medicínsku štúdiu platenú zo zahraničia alebo nie – viď Medrxiv.org)
  • Očkovanie – ide o vakcíny alebo nie, sú experimentálne alebo nie, sú bezpečné alebo nie, ide o jediné riešenie alebo máme aj iné
  • Liečba – boli dodržané správne medicínske postupy alebo nie, vieme Covid-19 liečiť alebo nie 
  • Legislatíva – boli prijaté núdzové stavy platné, boli a sú platné vyhlášky hygienika, je prijatý pandemický zákon v súlade s ústavou, boli a sú porušované ľudské práva a medzinárodné dohovory alebo nie
  • Opatrenia – kto určil odborníkov, na základe čoho sa opatrenia prijímali, aké sú dopady (sociálne, psychologické, ekonomické, zdravotné a pod)

  Považujeme za nevyhnutné, aby účastníkmi diskusie boli jednak tí odborníci, ktorí navrhovali alebo podporovali doteraz prijaté opatrenia
– Prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc.; Prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD.; MUDr. Marek Krajčí; PhDr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD.; MUDr. Peter Sabaka, PhD.; MUDr. Peter Visolajský; RNDr. Boris Klempa, DrSc.; Mgr. Richard Kollár, PhD.; Pavol Čekan, PhD., B.Sc.; MUDr. Vladimír Lengvarský, MPH; Martin Pavelka, MA (Hons.), MA, CA, MSc.; Prof. MUDr.Zuzana Krištúfková PhD., MPH; Doc. PhDr. Marek  Majdan  MSc., PhD.; JUDr. Róbert Rovný a pod,

  ako aj odborníci, ktorí navrhujú ich zmeny
– Prof. MUDr. Hrušovský Štefan, CSc., Dr. SVS.; MUDr. Michal Piják, MUDr. Ján Lakota, CSc.; MUDr. Andrej Janco, MUDr. Juraj Mesík, MUDr. Igor Bukovský, PhD.; JUDr. Ján Drgonec, DrSc.; JUDr. Marica Pirošíková, JUDr. Peter Weis, a pod, 

   a to vždy vo vyrovnanom počte 4-6 odborníkov z každej strany podľa danej témy.

  V priamej konfrontácii pred občanmi Slovenska tak budú môcť obhájiť svoje stanoviská a tvrdenia a spoločne nájsť zhodu na riešeniach, ktoré budú na prospech nás všetkých. Je to dôležitý krok k tomu, aby sa spoločnosť prestala rozdeľovať a radikalizovať a rôzne názorové tábory začali spolu opäť hovoriť.   

  Predmetné diskusie je potrebné zrealizovať čo najskôr – počas septembra a októbra 2021, aby sme predišli narastaniu napätia na Slovensku. A to 5 týždňov po sebe vždy v nedeľu v rámci relácie O 5 minút 12 (ako špeciálne vydanie) alebo ako samostatné mimoriadne vysielanie po tejto relácii (s dĺžkou od 60 do 120 minút) – podobným spôsobom, ako sú riešené predvolebné štúdiá pred každými voľbami, keďže v tomto prípade sa jedná o obzvlášť dôležitú vec s dopadom na celú krajinu a každého jej obyvateľa.   

  Poprosíme Vás o verejnú odpoveď najneskôr do 31.8.2021, pevne veríme, že bude kladná a ako naša verejnoprávna televízia tým prispejete nielen k vylepšeniu prijímaných opatrení, ale aj k upokojeniu situácie na Slovensku. 

Ďakujeme a zostávame s pozdravom

– iniciátori:
Juraj Matyinko – spevák, skladateľ, člen skupiny Maduar
Ladislav Matyinko – spevák, manažér, člen skupiny Maduar

– signatári:
Milan Markovič – pedagóg, publicista, kabaretiér
Jaro Slávik – producent, promotér, talentový skaut, CEO v Starhouse Media
Eduard Chmelár – historik a politický analytik
RNDr. BcA. Pavol Bodnár – biochemik, jazzový klavirista, skladateľ, aranžér, pedagóg
Marian Greksa – spevák
Rastislav Chvála – automobilový publicista, šéfredaktor Garáž.TV
Štefan Havlík – majster sveta v kulturistike, víťaz Arnold Classic, CEO vo Workoutic.com
Mirec Babják – moderátor, muzikant, producent
Mája Velšicová – herečka, speváčka
RNDr. Emil Páleš, CSc. – filozof a spisovateľ, riaditeľ neziskovej organizácie Sophia
Tatiana Radeva – herečka, pedagóg
Miroslav Radev – akademický maliar, pedagóg
Erik Kollárik – publicista
Laura Longauerová – Miss Slovensko 2014 a Miss Universe Slovenskej Republiky 2019
Ivanna Bagová – speváčka, pedagogička, víťazka Hlas Česko Slovenska 2012
Peter Bažík – spevák, multiinštrumentalista, víťaz X Factor 2014
Marcela Molnárová – speváčka
Natália Puklušová – herečka
Ľubo Virág – spevák, skladateľ
Ivan B. Vojtek – Herec
doc. Ing. Peter Pišút, PhD. – docent Univerzity Komenského
Matúš Valent – international fitness model
Marek Mensák – social event manažér, žurnalista, Akadémia životného štýlu
David Key (Radovan David Kúdelka) – spevák
Simon Ruffini – Človek – Slovenská Zem
Ladislav Znám – pedagóg, skladateľ, producent, člen skupiny Kiss my Ex
Peter Klema – lektor, gitarista, člen skupiny Kiss my Ex
Peter Derenčényi – Senzi TV
PhDr. Marián Servátka, CSc. – diplomat, veľvyslanec
Marian Čapla – Slovenská únia armwrestlingu, prezident
plk. v.v. Ing. Pavel Marko – Viceprezident Únie vojnových veteránov SR

#hovormespolu


Ak sa aj Ty chceš pridať k signatárom iniciatívy Hovorme Spolu,
môžeš tak urobiť do   TU – INFO PRE VEREJNOSŤ  alebo TU – INFO PRE OSOBNOSTI

Poznámka: Marián Čekovský asi niečo kariérne významné natáča, keď vydržal medzi signatármi iba chvíľu. Áno, som to ja, Tvoj sused z detstva. Ak to budeš čítať, budem sa vo vhodný čas pýtať, kto a z akých dôvodov Ťa prehováral, aby si sa podpory zriekol. Ten čas však ešte neprišiel. Poznám Ťa inak. Zmenil si sa. Aj Fredyho Ayisiho som tam videl iba chvíľu. Pre neho mám stručný odkaz: „Bushido“.


Možnosti zdieľania článku

Similar Posts