Ďalšia štúdia o (ne)účinnosti rúšok

Tentokrát z USA. Druhá po tzv. dánskej štúdii, ktorá mimochodom priaznivcov rúšok nepotešila vôbec. A naši na Úrade verejného zdravotníctva SR ju zrejme radšej ani nečítali. Lebo WHO… Či?

CDC nedávno bombastickým spôsobom oznámilo, že rúška sa v novej štúdii osvedčili ako potenciálne vhodný nástroj na zníženie rizika prenosu choroby Covid-19.

Viete, čo znamená potenciálne vhodný nástroj v číselnom vyjadrení? Čakáte 50 percent a viac?

Budete sa diviť. Zrejme ten bombastický záver písal právnik a nie vedec. Je to 1,32 percenta. Áno, rúška sú vo vzťahu k prenosu Covid-19 o úbohých, štatisticky bezvýznamných 1,32 percenta účinnejšie ako nenosenie rúšok. A to sa bavíme o izolovanom jave. T.j. neriešime, že je dávno preukázané, čo všetko prekrytie tváre preukázateľne spôsobuje v negatívnom ponímaní (o.i. zápal ďasien, kožné choroby, náchylnosť na infekcie horných a dolných dýchacích ciest a pod.). Tu by si zrejme už ani Európska lieková agentúra netrúfla povedať ako pri Astra Zeneca, že benefity ešte stále prevažujú. Tu už nie sú k dispozícii žiadne očká, ktoré sa dajú prižmúriť.

V tomto kontexte vyznieva podozrivo podivne predošlý report CDC, podľa ktorého bol zaznamenaný výrazný pokles chrípkových ochorení v sezóne 2020/21 takmer o 39 až 56 miliónov prípadov. A asi to nebude o rúškach.

Naopak, iná štúdia hovorí o tom, že prekrytie horných dýchacích ciest dáva ľuďom falošný pocit bezpečia a títo sú náchylní kompenzovať nosenie rúšok aktivitami, ktoré by bez rúšok v čase pandémie z dôvodu opatrnosti vôbec nevyhľadávali. Napríklad koncentrovanie sa na nevhodných miestach, trebárs v obchodných reťazcoch s centrálnou ventiláciou, čím iba zvyšujú riziko nákazy na respiračné ochorenia.

A len tak na okraj. Chrípka zmizla aj v Európe. Štatisticky sa v podstate vyparila. A patogén kovidu stále nikto neizoloval. Naša súťaž stále beží. A bez víťaza. Mimochodom, ak by naším vedcom z BMC SAV chýbalo 225.000,- Eur, za izoláciu kovidu túto sumu ponúkajú na stránke samueleckert.net. Malina pre slovenských vedcov svetového formátu, či? Najľahšie získaný grant, či?

Autor je členom odbornakomisia.sk

Možnosti zdieľania článku

Similar Posts