Covid a vakcíny-zase nejaké čísla

Názor kolegu JUDr. Mariána Siváka

Šéfka EK oznámila vraj „dobrú správu“, Pfizer/BioNTech dodá EÚ ďalších 1,8 miliardy vakcín, ktoré by sa mali zrealizovať do konca roku 2023. Je to na viacerých weboch, napr. TU:

No, musím povedať, že dobrá správa ako pre koho. Aby som bol presnejší, má vraj ísť o garantované dodávky 900 miliónov dávok vakcíny (a opciu na ďalších 900 miliónov).

Predpokladám, že pod pojmom 1,8 miliardy vakcín sa myslí 1,8 miliardy dávok.

Poďme sa teda pozrieť trocha na čísla, troška si s nimi „pohráme“.

V Európskej únii žije podľa dostupných údajov cca 446 miliónov obyvateľov. Kľudne buďme ústretoví k vakcinačnej lobby a predpokladajme, že sa nechá zaočkovať väčšina dospelej populácie a niektorí podľahnú pokušeniu a dajú zaočkovať aj svoje deti, takže predpokladajme, že zaočkovaných bude cca 300 miliónov ľudí v EÚ.

Vakcína Pfizer/BioNTech je dvojdávková, takže bude treba cca 600 miliónov dávok. Čiže pre roky 2021 až 2023 máme vystarané, lebo to je akurát 3 x 600 miliónov dávok = 1,8 miliardy dávok, takže už teraz je jasné, že nás čaká každoročné masívne očkovanie populácie.

Teraz však príde čerešnička na torte, vlastne sú na tej torte až dve:

  1. Nad uvedenú sumu 1,8 miliardy vakcín máme v EÚ v roku 2021 od Pfizer/BioNTech už dodané ďalšie stovky miliónov vakcín a ďalšie okrem toho ešte zazmluvnené.
  2. Netreba sa však strachovať, ak by toho nebolo dosť, nad uvedenú sumu 1,8 miliardy vakcín máme v EÚ v roku 2021 už dodané ďalšie stovky miliónov vakcín a ďalšie okrem toho ešte zazmluvnené aj od ďalších výrobcov (Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson). Tieto dve čerešničky sú celkom zaujímavé, keďže podľa dostupných informácií Európska komisia, okrem spomínaných 1,8 miliardy vakcín, vraj doteraz podpísala dohody o dodávkach 2,3 miliardy dávok očkovacej látky proti koronavírusu od viacerých firiem. Takže sme sa už dostali na číslo 4,1 miliardy dávok? To je ale strašne málo, navrhujem to zaokrúhliť na pekných 10 miliárd dávok na jednu päťročnicu, to sa mi zdá tak „akurát“ na 446 miliónov obyvateľov. Takže koľko krát do roka sa budeme očkovať? Dvakrát, trikrát, štyrikrát, dvanásťkrát? Do konca života?
    No asi áno, lebo naplánovaný mnohoročný biznis Pfizer/BioNTech pri takýchto číslach vakcín musí bežať ďalej aj „cez mŕtvoly“, lebo vyprodukuje v budúcich rokoch niekoľko desiatok, ak nie stoviek miliárd EUR zisku a to už je suma, pri ktorej zainteresovaní ľudia sú schopní uplatiť (a nielen to) absolútne celý skorumpovaný vrcholný aparát EÚ (a nielen EÚ). Kľudne sa pohrajte troška s číslami aj vy, nie je to také ťažké, čísla neklamú, klamú len ľudia. Aby som nezabudol, pre úplnosť si položte aj túto otázku: Akú majú uvedené vakcíny dobu expirácie?

S pozdravom

JUDr. Marián Sivák – právnik

Možnosti zdieľania článku

Similar Posts