Čo je nové?
Dnes uplynul ďalší termín, ktorý naplánovali SŠA pre ruskú inváziu. Pani Zacharovová sa ironicky opýtala, či jej neoznámia každý takýto budúci termín, aby si vedela plánovať dovolenku na celý nasledujúci rok. Čo dodať? Opäť zlyhávajú americké tajné služby. Ktovie, či je to náhoda. Zlyhávajú rovnako ako v Iraku, či Lýbii. Irak ohlásil dedolarizáciu pri predaji ropy a preto sa tam objavili neexistujúce chemické zbrane a Kaddáfi chcel vlastnú menu krytú zlatom. Obaja lídri na vzopretie sa ekonomike vedenej SŠA doplatili životom.
To, že Ukrajinci už niekoľko dní (zatiaľ len provokačne a sporadicky) útočia na Doneck a Luhansk sa nepáči ani samotným obyvateľom Ukrajiny. Ak sa do 22.2.2022 nenechajú Rusi vyprovokovať, vojna už nebude. Treba si totiž uvedomiť, že Rusko okrem údajne sporného neodovzdania Krymu Američanom, ktorý bývalý mainstream nazýva anexiou, od druhej svetovej vojny nezačalo žiaden konflikt. Napriek tomu SŠA malo prsty minimálne v 80 konfliktoch. Slovensko si preto dohodou DCA namiesto v tejto dobe toľko potrebnej neutrality opäť zvolilo stranu budúcich porazených. Ak sa však história opäť raz zopakuje, tesne na konci sa pridáme k víťazom.
O čom je vlastne tento konflikt naozaj? Nie je o Ukrajine. Ide o Nemecko a tým pádom o Európu. Ukrajina je obeťou veľkých hráčov. Ide najmä o ekonomické záujmy SŠA v oblasti dodávok plynu do Európy. Stlačený americký LNG za neskutočné peniaze verzus lacný ruský plyn. Ak sa totiž spustí plynovod Nordstream 2, ekonomicky to bude znamenať zblíženie Nemecka a Ruska. A eliminovanie závislosti na ekonomike SŠA. S ekonomickým zblížením príde rozvoj turistického ruchu a spolupráca v ďalších oblastiach. Američanom ostane ako spojenec iba Veľká Británia a dočasne Poľsko s ambíciami na projekt Trojmoria, ktorého by mali byť lídrom. Nemecko je od ruského plynu už teraz závislé a nenechá SŠA, aby zasahovalo do ich energetickej politiky, čo už Olaf Scholz aj jasne deklaroval. O to viac, keď Nemecko oznámilo odstavenie jadrových elektrární a zásoby plynu v zásobníkoch neustále klesajú. Rusi pritom zaznamenali rekord v obratoch z predaja plynu, keďže veľký dopyt prejavila v minulom období Ázia.
SŠA však okrem Európy, kde sa mimochodom chystá obranné cvičenie s vtipne útočným názvom Saber strike, stratilo priebežne aj Áziu. Čína dnes oznámila sankcie voči SŠA pre dodávky zbraní na Taiwan. Postihnú najväčších hráčov Lockheed Martin a Raytheon.
A stratí týmto nelogickým a zúfalým tlakom ešte viac. Zajtra napríklad podpíše Rusko a Azerbajdžan zmluvu o spolupráci.
Veľmi zaujímavou informáciou je presun ambasád z Kyjeva do Ľvova. Nejde o opustenie ambasád kvôli hroziacemu konfliktu, ide o premiestnenie ambasád. Podobný krok sme naposledy zažili v Izraeli pri presune ambasády z Tel Avivu do Jeruzalema. Prečo tomu tak je, sa dozvieme už čoskoro.
Mimochodom, počul niekto niečo o tom, ako dopadlo posledné sedenie amerického FEDu? Vyzerá to tak, že nenašli žiadne riešenie (lebo žiadne okrem bankrotu neexistuje). Kvantitatívne uvoľňovanie malo byť iba dočasné a trvá dodnes. Riešení na získanie času je niekoľko, ani jedno však nie je dobré. Jedno utopí akciové trhy, druhé spotrebiteľov. Tretie je vojna mimo územia SŠA. Ale o tom nabudúce.
PS: keď dnes volal náš premiér Zelenskému, opýtal sa ho, ako môže SR pomôcť (okrem plynu, ktorý sami nemáme a 1,7 milióna). Ponúkol im aj 2 Boženy (mohol pribaliť už aj jednu Zuzanu). Opýta sa však pán premiér slovenských občanov, ako IM môže pomôcť? Podľa slov nášho premiéra má každá krajina právo rozhodnúť sa sama, kam bude patriť. Len Slováci nemôžu. Ani len na ten Ústavný súd nemôžu…